جشن آذرگان در ایران باستان

در نُهمین روز از آذرماه که نام روز و ماه یکی می‌شود یعنی روز آذر در ماه آذر ، جشن  آذرگان  در ایران باستان برگزار می شده است. ابوریحان بیرونی در « آثارالباقیه » درباره جشن آذرگان نوشته است: « روز نهم آذر، عیدی است که به مناسبت توافق دو نام " آذرجشن" می گویند و در این روز به افروختن آتش نیازمند است و این روز جشن آتش است و به نام فرشته ای که به همه آتش‌ها موکل است نامیده شده. زرتشت امر کرده در این روز آتشکده‌ها را زیارت کنند و در کارهای جهان مشورت نمایند ».

 

نیاکانمان ما نیز در ایران باستان  آذرگان را روزی خجسته می دانستند و در خانه‌ها و بام‌ها آتش افروخته و آن روز را با شادی و شادمانی و خواندن نیایش‌ها و گستردن سفره آیینی با خوراکی‌های گوناگون در آتشکده‌ها که آذین بندی شده بودند، جشن می گرفتند. به هنگام جشن، بر آتش چوب‌های خوش سوز و خوش بو می نهادند و آنگاه به مناسبت آغاز سرما، از آتش فروزان در آتشگاه، هر کس اخگری به خانه برده و آن آتش تا پایان زمستان در خانه‌ها فروزان بود و نمی گذاشتند خاموش شود و آن را نیک فرجام و فرخنده می دانستند.

 به همین مناسبت ما نیز شب 9 اذر ماه یه جشن کوچولوی سه نفری توی پذیرایی و پشت بام خونمون برگزار کردیم، من کلی فشفشه بازی کردم و بعد هم کمک بابایی منقل آتیش رو به پا کردیم و جای شما خالی واسه خودمون یه جوجه ای به راه انداختیم و ...

 

نکته جالب جشن ما این بود که از همه چیز  سه تا داشتیم، سه تا گل، سه تا شمع، سه ظرف آجیل، سه کاشه آش رشته، سه سیخ جوجه، سه تا استکان کمر باریک چای و ... خلاصه این جشن سه نفری حسابی بهمون خوش گذشت.

اینم چند تا عکس از جشن آذرگان خونه ما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 5 نظر / 14 بازدید

متن زیبایی بود.ولی عکسات بالا نیومد مریم جون.موفق باشی عزیزم. به قول پسرم آتیشو ببوس.{به ارتین میگه اتیش}[شوخی]

مرجان مامان آرتین

من افتخار اینو داشتم که لینکتون کنم مریم جون.نظر بی نام و نشون قبلی هم مال منه

حامد

در ایران باستان همه ماه ها جشن میگرفتند و مثلا سیرکان یا سیرگان به معنی جشن ماه مرداد.

مامان ایلیا

ان شاالله همیشه شاد و خندون باشی ارتین جون . تا باشه از این جشن ها و مراسم.............. ارزو میکنم خنده از لبت هرگز محو نشه[ماچ]

یه دوست

چقدر بد هیچکدوم از عکسا باز نشد :(