شب یلدا برگی از تمدن کهن ایران

سلام

اول بذارید بگم که چقدر دلم برای شما دوستای خوبم تنگ شده، توی این چند ماهی که گذشت و من وبلاگم رو به روز نکرده بودم خیلی اتفاقات افتاد مهمتر از همه اینکه من سومین سال زندگیم رو هم پشت سر گذاشتم و حالا بیشتر از یک ماهه که وارد چهارمین سال شدم، قراره بازم بیام و اینجا براتون از خاطراتم بنویسم.

امسال هم قراره ما جشن شب یلدا داشته باشیم همه توی مهد و هم توی خونه،زود زود برمی گردم و کلی از خاطرات یلدا امسال براتون می نویسم. راستی حالا که دوباره برگشتم دو تا سوپرایز براتون دارم

اولیش یه متن قشنگ در مورد یلدا به عنوان آیین تمدن کهن ایرانی :

اهالی مهربان و بی ادعای این مرز و بوم، روزگاری نه چندان دور، در میان همه سردی و سیاهی زمستان، شبی را پاس می‌داشتند که پیش از هر چیز نمایشگر انس و الفتی بود که کودکان سرخوش و بزرگترهای سبک خیال آن زمان، در زیر لحاف سنگین کرسی و بوی زغال سوخته زیر آنرا حس می‌کردند. داستان کهنه و دوست داشتنی شب‌های دوری است که همه اهالی یک فامیل، آن را به نشانه عشق و صداقت نهفته در دل‌های بی ریا، در جمع ساده و مهربان خود نقل می‌‌کردند سوغات آن روزهای دور، یادگاری از همه آیین‌‌های فراموش شده‌ای است که امروز در کم رنگ‌ترین وجه خودنمایی می‌کند.

ایرانیان قدیم شادی و نشاط را از موهبت‌ها‌ی خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از پدیده‌های اهریمنی می‌پنداشتند. شب یلدا یا «شب چله» شب اول زمستان و درازترین شب سال است و فردای آن با دمیدن خورشید، روزها بزرگ‌تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد. این بود که ایرانیان باستان، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی بر پا می‌کردند.

در سراسر ایران زمین جایی نیست که خوردن هندوانه در شب یلدا جزو آداب و رسوم نباشد، هندوانه میوه‌ای است که هیچ گاه از قلم نمی‌افتد، زیرا عده زیادی از مردم معتقدند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند، در سراسر چله بزرگ و کوچک در زمستان پیش رو سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد. در گذشته گرد آمدن شب چله دور کرسی با نقل خاطرات شیرین و خواندن کتابهای داستانی تا نزدیک صبح ادامه می‌یافت. یکی دیگر از آیین‌های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است، مردم دیوان اشعار "لسان‌الغیب" را با نیت بهورزی و شادکامی باز می‌کنند و فال دل خویش را از او طلب می‌کنند.

در برخی دیگر از نقاط ایران "شاهنامه‌ خوانی" رواج دارد، نقل خاطرات و قصه گویی پدربزرگها و مادربزرگها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می‌کند.

در فرهنگ کهن ایرانی، اینها همه ترفندهایی است که خانواده‌ها گرد هم جمع شوند و بلندترین شب سال را با شادی سحر کنند. برگزاری مراسم شب چله با همه حقایق و داستانهای همراه با خود، هنوز در میان ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است

دومیش هم یه عکس متفاوت از خودم که دیگه حسابی بزرگ شدم :

 

/ 5 نظر / 25 بازدید
مامان اراز

ارتین جونم چقدر بزرگ شدی به مامان مریم بگو همیشه به خاله ها یاداوری کنه که وبلاگت اپدیت شده

عمه فرزانه

سلام آرتین کوچلو پسر بزرگی شد حالا ۴ساله شده عمه فدات بشه

عمه فرزانه

دلم واسط ۱ذره شد عید بیا خونه ما

مارال مامان پارسا

الهی خاله قربون اون ژست قشنگت بشم ، دلم واست تنگ شده هوارتاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا بوسسسسسسسسسسسسسسس

ونوس

آرتین جون به مامان سلام برسون بگو عکسای جدیدتو بزاره[قلب][قلب][قلب] چقدرم خوشگل شدی....بوسسسسسسسسس